kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SHKOLLA E LOJRAVE TË HAPET NË NJU JORK

Shko poshtë 
AutoriMesazh
besnik hack3r
V I P
V I P
avatar

Posts : 605
Join date : 20/08/2009
Age : 22
Location : Local Dick C:/hack WeB

MesazhTitulli: SHKOLLA E LOJRAVE TË HAPET NË NJU JORK   Fri Sep 18, 2009 8:50 am

Në Nju Jork pritet të hapet një shkollë e re publike në muajin e ardhshëm, e cila do të përdorë paketat e softverëve si LittleBigPlanet dhe Maya për t'i mësuar nxënësit e saj.

E emërtuar "Kërkimi për të mësuar" e cila financohet nga organizata jo-fitimprurëse "Instituti i Lojës", ideja është që fëmijët do ta kenë më lehtë dhe më të kënaqshëm mësimin nga përvoja e lojërave interaktive. Megjithatë shkolla ende do të duhet të plotësojnë kërkesat e njëjta si çdo shkollë tjetër në Nju Jork, matematikës në mënyrë tradicionale dhe mësimet anglisht ende nuk janë zhdukur.

Një vështrim në programin e mostrës tregon përdorimin e lojrave dhe aplikacioneve të njohura tilla si LittleBigPlanet, Fl0w, Spore, Flash, Photoshop, Maya dhe Google Earth.

Sipas Metropolis Magazine, shkolla madje do të përdorë strukturën dhe terminologjinë e lojrave. Çdo fëmijë në një klasë prej 20-25 nxënësish do të kenë qasje në një kompjuter dhe do të marrë pjesë në katër seanca 90-minuta në ditë kushtuar lëndëve' si "Codeworlds" (matematikë dhe anglisht), "The Way Things Work" (matematikë dhe shkencë) dhe "Being, Space and Place" (histori dhe gjeografi), në vend se studiojnë çdo lëndë. Secila prej këtyre lëndë do të përfundojë me një provë që është quajtur me vend një "Boss Level."

"Kërkimi për të mësuar" do të jetë vetëm gjashtë klasë, kur të hapet muajin e ardhshëm, por pritet që të rritet çdo vit._________________


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kosovaforum.forume.biz
 
SHKOLLA E LOJRAVE TË HAPET NË NJU JORK
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rozi Theohari: Rihapet Shkolla Shqipe e Lynn-it, Mass
» Sjelljet e nxënësve në shkollat tona
» Kadri Mani: Shaban Braha nga Prizreni – i dyshimtë në çdo pikëpamje

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: jeta :: teknologjia-
Kërce tek: