kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Supë me perime

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MΣПDIM ZΣKΛ
S.Moderator
S.Moderator
avatar

Posts : 447
Join date : 25/08/2009
Age : 24
Location : Prishtin☺

MesazhTitulli: Supë me perime   Fri Oct 16, 2009 6:32 am

Patatet, karotat, mashurkat dhe selinoja, pastrohen e
priten në copa kubike. Në tenxhere me vaj (mundësisht
vaj ulliri) kaurdiset qepa e grirë hollë, pastaj shtohen
karota, selino, mashurka, pak miell dhe pasi kaurdisen
shtohen domate të fresketa të cilave u është pastruar
lëkura. Lëngu i peshkut i përgatitur qysh më parë dhe
i kulluar, i hidhet përzierjes dhe lihet të marrë valë,
shtohen patatet dhe lihen të ziejnë rreth 10-15 mm.uta
derisa të jenë gati. Gjatë zierjes hidhet një fletë dafine.
Supa rregullohet me kripë, piper e majdanoz. Gjatë ven-
dosjes në pjatë hidhen copa -tul peshku të ziera e të pas-
truara nga halat.Për 4-5 persona duhen:

lëng peshku 1,5 litra, patate 2-3 kokrra, karota 3-4
copë, mashurka 8-10 copë, selino, vaj 3-4 lugë gje-
lle, domate 2 kokrra, kripë, piper, majdanoz, dafinë

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.mendizeka.tk
 
Supë me perime
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: Kendi kulturor :: Kuzhina-
Kërce tek: