kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Rritet shitja e kompjuterve Mac

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MΣПDIM ZΣKΛ
S.Moderator
S.Moderator
avatar

Posts : 447
Join date : 25/08/2009
Age : 24
Location : Prishtin☺

MesazhTitulli: Rritet shitja e kompjuterve Mac   Fri Oct 16, 2009 8:05 am

Për Apple nuk ka dhe nuk ka pasur asnjë lloj krize, shitja e kompjuterëve Mac është në ngritje të vazhdueshme dhe kjo kompani mban mbi 9 për qind të tregut të kompjuterëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sipas raportit të kompanisë analitike IDC të cilin e publikon portali AppleInsider, i cili është afirmativ ndaj Apple, për këtë kompani në asnjërin segment të afarizmit nuk ka pasur krizë.

Të dhënat për tremujorin e tretë të këtij viti tregojnë se shitja në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar është ngritur nga 1.47 milionë kompjuterë në 1.64 milionë, që është ngritje prej 11.8%.

Sa për krahasim, rritja e tregut të përgjithshëm të kompjuterëve në SHBA ka qenë 2.5%, kështu që Apple e ka tejkaluar trendin e përgjithshëm pesëfish. Mu për këtë arsye dhe pjesëmarrje në treg prej 9.4 për qind Apple është ngritur në vendin e katërt të prodhuesve më të mëdhenj të kompjuterëve, si HP, Dell e Acer.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.mendizeka.tk
 
Rritet shitja e kompjuterve Mac
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rritet popullsia shqiptare në Maqedoni
» Sa më shumë kohë që do të kalojë, aq më shumë do të rritet e lartësohet gjeniu i kombit Dr. Ibrahim Rugova

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: jeta :: teknologjia-
Kërce tek: