kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Cilat jane 10 puthjet qe tronditen boten…

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MΣПDIM ZΣKΛ
S.Moderator
S.Moderator
avatar

Posts : 447
Join date : 25/08/2009
Age : 24
Location : Prishtin☺

MesazhTitulli: Cilat jane 10 puthjet qe tronditen boten…   Fri Oct 16, 2009 8:36 am

Puthja nuk eshte thjesht nje puthje. Ajo eshte ne te vertete nje medium, me shume se nje mesazh. Romaket kishin tre lloje puthjesh: te miqesise, te dashurise dhe te pasionit. Nderkohe, ne kultura te ndryshme puthjet kane forma nga me te ndryshmet. Ashtu si percjellese dashurie, puthjet mund te mbartin te kunderten. Ato mund te nenkuptojne tradhtine, se eshte puthja e vdekjes se mafies. Puthjet mund te jene dhe ironike, Mata Hari u fryu nje puthje atyre qe e ekzekutuan perpara se ta vrisnin.


-Puthja e dashurise-

Puthja e dashurise eshte qendra e aktit te puthjes. Per shekuj me radhe puthja ka qene sinonim i alkimise se dashurise. Ajo ka zgjuar Bukuroshen e Fjetur dhe i ka kthyer bretkosat ne princer. Ne nje balade skoceze, nje njerke e lige e kthen vajzen e dukes ne gjarper, por heroi, Kempion, e puth ate tre here dhe ajo kthehet ne formen e saj njerezore. Ne nje tjeter, njerka e kthen sherbetoren ne peme limoni dhe ajo qendron ne oborr per dhjete vjet, derisa djali i mbretit puth rrenjet e pemes.
Puthjet e rrembyera
Puthjet e rrembyera mund te jene te pademshme dhe shpesh shfaqen si romantike, sie eshte ajo e Morganes. Por ato mund te jene gjithashtu dhe me pasoja te renda. Ne shekullin e 19-te nje burre ne Napoli puthi nje grua kunder vullnetit te saj dhe gjykata e ndaloi qe tei afrohej asaj me shume se 50 kilometra. Ne vitin 1837, ne Britanine e Madhe nje zoteri i quajtur Thomas Saverland u perpoq te puthte Caroline Neeton. Duke kundershtuar levizjen e Saverland, Caroline Newton, e cila nuk ishte aspak e interesuar ne zoterine ne fjale i kafshoi atij hunden. Nuk behet fjale per nje kafshim te thjeshte, por Neeton i shkeputi eagresorite nje pjese te hundes. Thomas Saverland e hodhi ne gjyq, por gjykatesi e shpalli ate te pafajshme duke deklaruar se ekur nje burre puth nje grua kunder deshires se saj, asaj i lejohet qe te kafshoje hunden e tij, nese deshirone.
Puthjet skandaloze te diteve te sotme
Edhe ne ditet e sotme ka pasur nga ato puthje qe kane shkaktuar shok e habi. Nje eshte ajo e Richard Gere, i cili vitin e kaluar rrezikoi burgun pasi puthi ne faqe nje aktore indiane. . I ftuar ne nje ceremoni bamiresie ne Indi, Gere puthi aktoren Shipla Shetty ne faqe dhe e perkuli ate teksa e perqafoi. Menjehere demonstruesit mbushen rruget e Bombeit duke kerkuar denimin e aktorit hollivudian, nderkohe qe disa protestues ulerisnin evdekje Shilpa Shetty-te.-Puthja qe desh burgosi Richard Gere-

Aktori i njohur Richard Gere desh perfundoi ne burg per nje puthje nje faqe. I ftuar ne nje ceremoni bamiresie ne Indi, Gere puthi aktoren Shipla Shetty ne faqe dhe e perkuli ate teksa e perqafoi. Menjehere demonstruesit mbushen rruget e Bombeit duke kerkuar denimin e aktorit hollivudian, nderkohe qe disa protestues ulerisnin e vdekje Shilpa Shetty-te. Protestuesit thane se Gere kishte fyer kulturen indiane duke i puthur doren dhe faqen aktores se Hollivudit.Une i kuptoj ndjenjat e njerezve, por nuk dua qe nje i huaj te largohet me kujtime te keqija prej ketu, u shpreh aktorja ne ate kohe.-Puthja e Madones me Britney Spears-

Puthja e vitit 2003, ne ndarjen e emimeve ne MTV ndermjet Madones dhe Britney Spears beri buje ne gjithe boten. Teksa Christina Aguilera dhe Britney Speras po kendonin kengen e Madones, Madona doli nga nje torte e madhe dasme e veshur me kostum. Pas performances ne skene, Madona puthi Britney-n dhe Christina-n, por ishte pikerisht Britney Spears ajo qe ishte ne qender te vemendjes pas asaj puthjeje. Puthja ia doli qe te linte ne hije vete ceremonine dhe kengetaret u shfaqen ne faqet e para te gazetave ne gjithe boten-Puthja me e gjate ne nje film-

Ne vitin 1914 1 nje puthje hyri ne historine e filmit. Jayne Wyman, e cila ne ate kohe ishte e martuar me Ronald Reagan dhe Regis Toomey u puthen per tre minuta dhe pese sekonda ne filmin eYouere in the army nowe. Kjo mori nje kohe mjaft te gjate te kohes totale te filmit. Thuhet se bashkeshorti i Wyman ne ate kohe, Ronald Reagan madje u shpreh se nuk e kuptonte se pse ai nuk mund ta bente bashkeshorten e tij qe ta puthte per nje kohe aq te gjate. Ky film komedi kishte ne qender dy shites fshesash me korent, te cilet perfshihen aksidentalisht ne ushtri.-Puthja qe i kushtoi hunden guximtarit-

Ne vitin 1837, ne Britanine e Madhe nje zoteri i quajtur Thomas Saverland u perpoq te puthte Caroline Newton. Duke kundershtuar levizjen e Saverland, Caroline Newton, e cila nuk ishte aspak e interesuar ne zoterine ne fjale i kafshoi atij hunden. Nuk behet fjale per nje kafshim te thjeshte, por Newton i shkeputi eagresorite nje pjese te hundes. Thomas Saverland e hodhi ne gjyq, por gjykatesi e shpalli ate te pafajshme duke deklaruar se kur nje burre puth nje grua kunder deshires se saj, asaj i lejohet qe te kafshoje hunden e tij, nese deshirone.-Puthja e Rodinit, skulptura e famshme-

Nje prej skulpturave me te njohura ne kulturen perendimore eshte The Kiss (Puthja) e Francois Rodin. Skulptura eshte krijuar nga artisti ne vitin 1886. Fillimisht ajo e kishte emrin origjinal Francesca da Rimini, duke qene se paraqet gruan e shtreses se larte te shekullit te 13-te ne Itali, te perjetesuar ne Ferrin e Dantes (Rrethi 2, Kenga 5), e cila bie ne dashuri Paolon, i cili eshte vellai me i vogel te bashkeshortit te saj, Giovani Malatesta. Ato rane ne dashuri teksa lexonin historine e Lanselotit dhe Guineverit dhe u vrane nga burri i Franceskes.-Puthja e pare e regjistruar ne film-

Filmi i Thomas Edison ishte i pari, ku u shfaq nje puthje. Filmi i vitit 1986 eshte i gjate rreth 47 sekonda dhe portretizon nje rivenie ne skene te puthjes mes May Irwin dhe John Rice nga skena finale e muzikalit eThe Widoe Jonese. Filmi shkaktoi pasthirrma te medha skandali dhe u perball opinione kundra ne faqet e gazetave, si dhe me thirrje qe kerkonin nderhyrjen e policise, ne shume vende ku u shfaq. Nje kritik u shpreh, Shfaqja e ngjitjes se sterzgjatur te buzeve te dy personave ne skene ishte mjaft e tmerrshme, por perseritje tre here e asaj skene ishte e neveritshmee.-Statuja me e puthur ne bote-

Figura e Guidarello Guidarelli-t, nje ushtari guximtar italian te shekullit te 16-te, u punua ne mermer nga Tullio Lombardo (1455-1532) dhe ndodhet ne Akademine e Arteve te Bukura, Ravena ne Itali. Nga fundi i vitit 1800 u perhapen zerat se e do gruan qe puthte statujen e ushtarit do te martohej me nje zoteri te mrekullueshem. Mendohet se me shume se pese milione femra supersticioze i kane puthur qe atehere buzet e ftohta e te mermerta te statujes se ushtarit Guidarelli. Per kete arsye ne buze atij i eshte pervijuar nje shkelqim i lehte i kuq.-Don Zhuanie Filmi me 191 puthje-

Filmi Don Zhuane i vitit 1926, ku interpretonte aktori John Barrymore permban 191 skena puthjeje, ne vetem dy ore e 40 minuta. John Barrymore luan aty rolin e Don Zhuanit, i cili puth shume femra te bukura pergjate gjithe filmit. Po te perpjestohet i bie qe ai te kete puthur nga nje femer ne 53 sekonda. Aktori karizmatik, Barrymore i kryente te gjitha veprimet e tij ne nje menyre pompoze dhe pasionante duke perfshire ketu edhe duelin me Donatin per doren e Adrianes. Sidoqofte, pas filmit Barrymore u shpreh i palumtur me interpretimin e tij ne kete rol romantik.-Puthja e pare me nje jashtetokesore-

Ne vitin 1968 ne serite Star Treke ne rrjetin televiziv amerikan NBC u shfaq nje puthje me ndermjet nje tokesori dhe jashtetokesori. Ky ishte nje kapercim i madh ne ate kohe, kur kapiteni Kirk (William Schatner) puthi Lt.Uhura (Michele Nichols) dhe shkaktoi mjaft kundershti. Kur ekzekutivet e NBC pane se puthja kishte acaruar stacionet televizive, ato vendosen qe ta shfaqnin filmin me dy versione, ne njerin me puthje, ndersa ne tjetrin pa puthje. Menjehere pas puthjes, dy aktoret paten kontradikta me njeri-tjetrin dhe nuk mund te interpretonin bashke.-Puthja qe shkaktoi debat per censuren-

Ne vitin 1978, me se fundmi ekranet televizive indiane u perballen me puthjen e pare. Shashi Kapoor puthi Zeenat Aman ne filmin Satyam Shivam Sudaram: Dashuri sublimee. Kjo shkaktoi debate te shumta ne vend ne lidhje me censuren. Kryeministri dhe aktori M.G. Ramachandran dolen me argumentet se skena e puthjes ishte nje fyerje per kinemane indiane. Pas nje beteje te gjate me Bordin e Censures se Filmit Indian, filmi u shfaq neper kinema dhe u prit mjaft mire. Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes nje debat i tille ishte kaluar thuajse njeqind vjet me pare.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.mendizeka.tk
 
Cilat jane 10 puthjet qe tronditen boten…
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Valon Kurtishi: Regjistrim i popullsisë apo manipulim antishqiptar?
» Lexim tematik i “ Krushqit janë të ngrirë ” novelë të Ismail Kadaresë

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: argetim dhe biseda te lira :: kuriozitete-
Kërce tek: