kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Arktiku nuk do te kete me akull

Shko poshtë 
AutoriMesazh
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Arktiku nuk do te kete me akull   Sun Oct 18, 2009 9:15 am

Oqeani Arktik brenda pak vitesh nuk do te kete me akull ne periudhen e veres. Lajmin e ka bere te ditur raporti i fundit i “UK-based Catlin Arctic Survey” dhe “World Wildlife Fund” (WWF), i cili eshte bazuar ne kerkimet mbi trashesine e akullit ne Arktik.
Shkencetaret parashikojne se brenda 20 viteve mbulesa e akullit do te zhduket perfundimisht gjate muajve te ngrohte. Kerkimet te cilat jane kryer ne maj te ketij viti, u drejtuan nga ekploruesi britanik Pen Hadow. Ai dhe skuadra e tij kane mbedhur te dhena ne menyre manuale duke germuar akullin dhe shenuar trashesine e tij ne pjesen veriore te detit Beaufort. Ata zbuluan se ne krahasim me vitet e shkuara, trashesia e lendes se akullit kishte ardhur duke u holluar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Arktiku nuk do te kete me akull
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» VIKTORIA XHAKO:PO TA POSTOJ KETE LETER

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: argetim dhe biseda te lira :: kuriozitete-
Kërce tek: