kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Misteri i Atlantides ndodhet ne Egje?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Misteri i Atlantides ndodhet ne Egje?   Sun Oct 18, 2009 10:08 am

Nje shperthim i madh vullkanik ne mes te detit dhe nje vale e madhe kane arritur te permbytin nje ishull te madh grek mijera vjet me pare.Kjo ngjarje mendohet se ka frymezuar Platonin te shkruaje per qyteterimin e zhdukur te Atlantides ne librin e tij, “Dialogjet”. Sipas nje studimi izraelit, shperthimi i vullkanit ne afersi te arkipelagut te Santorinit shkaktoi nje cunami, duke pembytur ishuj te tere per shkak te vales qe arriti deri ne 30 metra lartesi. Ishujt e Santorinit, rreth 200 km ne jug te bregdetit grek tregojne qarte edhe sot e kesaj dite prejardhjen e tyre vullkanike. Valet e cunamit u perhapen ne gjithe Egjeun pergjate 2 oreve. Ky ka qene vullkani me i madh qe ka perfshire ishullin e Theres qe sot quhet Santorini. Ngjarja ka ndodhur mes viteve 1630-1550 para Krishtit dhe sipas studimit te Institutit Interuniversitar te Shkencave Detare ne Eliat te Izraelit, kjo histori ka inspiruar Platonin te flase per qyteterimin e humbur dhe shume te pasur ne ate kohe. Kerkuesit kane germuar ne plazhin e Izraelit ne 20 metra thellesi, duke gjetur sedimente dhe mbetje te vullkanit. “Rindertuam gjithe ngjarjen dhe ajo qe gjetem ne breg mund te jete mbetje e sjelle nga nje vale anormale”, shpjegon gjeoarkeologu Beverly Goodman. Ne vijim, ai shton se nje fenomen i tille natyror eshte ne gjendje te zhduke nje civilizim dhe jo thjesht nje cope toke.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Misteri i Atlantides ndodhet ne Egje?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Kristaq Shabani:INFORMACION I LNPSHA “PEGASI” ALBANIA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: argetim dhe biseda te lira :: kuriozitete-
Kërce tek: