kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Letoni, krater meteori apo trillim?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Letoni, krater meteori apo trillim?   Thu Oct 29, 2009 2:04 pm

Mister i vertete ne Letoni ku nje grope e madhe me diameter 15 metra dhe thellesi 5 metra eshte krijuar ne nje fshat te vendit Balltik.
Behet fjale per nje ktarer te krijuar nga perplasja e nje meteori te vogel apo eshte nje sajese per te terhequr vemendjen? Sipas zjarrefikesve te zones nuk ka te plagosur, ndersa zona nuk eshte e ndotur nga perberes radioaktive apo kimike.
Behet fjale per fshatin Mazsalaca ku banoret kane dhene alarmin pas rrezimit te nje objekti nga qielli. Sipas gjeologut Uldis Nulle, pershtypjet e para jane se behet fjale per nje meteor sepse te gjitha provat e konfirmojne nje gje te tille. Ai shton se do merren kampione nga terreni dhe do analizohen ne Riga.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Letoni, krater meteori apo trillim?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: argetim dhe biseda te lira :: kuriozitete-
Kërce tek: