kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!

Shko poshtë 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:54 am

Bethoveni para se te kompozonte fuste koken ne uje te ftohte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:55 am

Planeti Uran mund te shihet me sy te lire.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:55 am

Ajsbergu me i madh i matur deri me sot ka qene me gjatesi 200 milje dhe gjeresi 60 milje, ai ka pasur nje siperfaqe me te madhe se Belgjika.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:55 am

Dallga me e madhe e regjistruar deri me sot ka qene ne vitin 1971 ne Ishullin Ishigaki, Japoni, me lartesi 85 m.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:55 am

Lindjet vjetore ne Indi, e kalojne popullsine e Australise.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:55 am

Ne 1 kg limon ka me teper sheqer se ne 1 kg luleshtrydhe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:56 am

Shteti me me teper rruge te asfaltuara eshte Franca.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:56 am

Nje shqiponje mund ta shohe prejen e saj qe 3000 metra larg.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:56 am

Kuajt mund te qendrojne deri ne 1 muaj ne kembe.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:57 am

Delfinet flene me nje sy hapur.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:57 am

Nje njeri qesh mesatarisht 13 here ne dite.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:57 am

Minjte mund te durojne pa uje me teper se devete.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:58 am

Ne trupin e nejriut muskuli me i forte eshte gjuha.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:58 am

Pavaresiht nga madhesia dhe trashesia nje flete nuk mund te paloset me teper se 9 here.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:58 am

Femrat i perpelitin syte 2 here me shume se meshkujt.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 11:58 am

Nje ari i rritur mund te vrapoje po aq shpejt sa nje kale.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 12:00 pm

Me 6 Mars, u dha ky njoftim nga MME turke:"Hyrja ne www. you Tube.com ndalohet, sipas vendimit nr2007/384 te Gjykates se Larte te Stambollit"
Ky vendim u ndermuar ne kuader te "luftes greko-turke" ne internet. Sharje e ofendime reciproke me shkrim, foto e video.
Mbas kundershtimeve masive popullore, pas dy ditesh, vendimi u anullua.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 12:00 pm

7 MBREKULLITE ARKITEKTONIKE

Mbas shpalljes se 7 mbrekullive te kohes moderrne, eshte shpallur nje votim tjeter per 7 mbrekullite arkitektonike. Disa nga kantidatet jane:
-Stadiumi Olimpik ne Pekin ku do te zhvillohen Lojrat Olimpike 2008. Ky stadium disponon 91 000 vende.
-Kulla e Dubait, e cila, kur te mbaroje, do te jete ndertesa me e larte e botes, me 800 m dhe 68 kate.
-Museu i Pare i Artit Modern ne Rome, i cili permban nje nga projektet me te guximshme arkitektonike.
-Muze ne Jerusalem
-Kulla e Lirise, nje gradaciele me lartesi 1776 kembe, e cila do te ndertohet ne vend te dy Kullave Binjake ne Nju Jork.
-Muzeu i Ri i Gizas ne Egjypt, i cili pritet te mbarohet me 2010 dhe buxheti i tij, deri tani ka arritur 550 milione dollare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 12:01 pm

Forca Tërheqëse e Tokës
Nëse do të ishte më e madhe, atmosfera e Tokës do të akumulonte sasi të mëdha amoniaku dhe metani, të cilat do të ishin negative për jetën.
Nëse do të ishte më e vogël, atmosfera e Tokës do të humbte sasira të mëdha uji që do ta bënte të pamundur jetesën.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 12:02 pm

Largësia nga Dielli
Nëse do të ishte më e madhe, planeti do të ftohej shumë, duke krijuar efekte negative mbi qarkullimin e ujit në atmosferë, si pasojë planeti do të hynte në epokën e akullit.
Nëse do të ishte më e vogël, planeti do të skuqej nga rrezet e Diellit duke shkaktuar efekte negative mbi qarkullimin e ujit në atmosferë, gjë që do ta bënte të pamundur jetesën në të.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 12:03 pm

Prej sot e kesaj dite anglezi Perry Watkins nuk do te kete me asnje problem per te parkuar.
Ai ka krijuar nje veture te pazakonte, per shkak te permasave shume te vogla qe ka ajo.

Mund te qarkulloje fare mire ne rruge, vetem se shoferi duhet te kerruset pak. Eshte 99 centimetra e larte, 66 centimetra e gjere dhe 130 centimetra e gjate. Kjo makine tashme eshte regjistruar ne rekordin e librave Guinness.

Duket si nje makine qe gjendet neper parqe lojerash, po ne fakt ajo ka nje motorr te mirefillte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 12:03 pm

Me dëshirën që emri i tij që të gjendet në mesin e faqeve të librit të rekordeve “Guinness”, një burrë nga Teksasi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës është dorëzuar në duart e një “mjeshtri” të pirseve, i cili e ka shpuar trupin e tij me qindra gjilpëra, duke ia shpuar shpinën 800 herë. [/b]
Teksasiani i pasionuar me “dekorimet” e trupit pohon se ka thyer rekordin e Guinnessit pasi brenda një ditë të vetme në trupin e tij ka vendosur 1.197 pirse. Jeremy Stroud pohon se më 2 maj për rreth pesë orë në trupin e tij janë futur 800 gjilpëra në shpinë, në dorën e djathtë 300, 50 në këmbë dhe 20 në dorën e majtë. Thotë se gjilpërat i janë larguar në fund të ditës, por se vragat i kanë mbetur nëpër tërë trupin. Afër Stroudit gjatë tentimit të tij për të thyer rekordin kanë qenë dy infermierë, si dhe dëshmitarët e fotografi, i cili me fotoaparat ka regjistruara tentimin e tij për të thyer rekordin. Stroud thotë se e ka pasur për qëllim të bëj 2.000 pirse, mirëpo në një moment dhimbja e shkaktuar prej tyre ka qenë tepër e fuqishme për të vazhduar tutje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 12:03 pm

Gabimisht bëhen milionerë dhe ikin me paratë


Policia në Zelandë të Re ka nisur hulumtim ndërkombëtar për një çift i cili është zhdukur pasi që një bankë australiane gabimisht u ka paguar 6.1 milionë dollarë, respektivisht afro 4.35 milionë euro. Në ndihmë është ftuar edhe Interpoli.
Burri dhe gruaja, ndryshe të punësuar në një pompë benzine në qytetin Rotorua, janë paraqitur në bankën Westpac në mënyrë që t’u mundësojë që të bëjnë tërheqje mbi limitin prej 6.000 dollarësh, mirëpo gabimisht në llogarinë e tyre u është paguar shuma njëmijë herë më e madhe.

Banka ka porositur se vlerëson që ata i kanë vjedhur paratë, edhe pse ka pranuar se me gabimin e tyre të arratisurit tani janë bërë milionerë.

Policia ende nuk i ka zbuluar identitetet e çiftit “fatlum”.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
valdrinn
Designer
Designer
avatar

Posts : 405
Join date : 12/10/2009
Location : prishtine

MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   Mon Nov 02, 2009 12:05 pm

Mjeku shpeton me trapan jeten e 13-vjecaritNje mjek australian ka shpetuar jeten e nje djali 13-vjecar, duke perdorur nje trapan.
Mjeku ka care kafken e femijes dhe pasi eshte futur brenda saj ka larguar gjakun e mpiksur, pasi spitali nuk dispononte pajisjet e nevojshme per te kryer nderhyrjen. Rob Carson kreu eksperimentin, pasi Nicholas Rossi, kishte rene nga bicikleta dhe ishte goditur ne koke.Duke qene se ishte hera e pare qe ia kryente nje nderhyrje kirurgjikale, u keshillua per operacionin me nje neurokirurg nga Melburni. Babai i djalit tha se improvizimi i mjekut i shpetoi atij jeten. Pasi ishte rrezuar nga bicikleta, 13-vjecari dukej ne gjendje te mire, por nena e tij infermiere kishte vene re nje xhunge ne koke dhe vendosi ta conte ne spital.

Me te mberritur atje, femija ra ne gjume dhe humbi ndjenjat. Mjeku u detyrua te perdorte trapanin, nen udhezimet e neurokirugut, qe e drejtonte se sa thelle duhet te shponte.

Pas operacionit Nicholas Rossi u transportua ne nje spital me te madh ne Melbourn dhe doli prej andej diten qe festoi 13-vjetorin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kuriozitete te ndryshme nga BOTA!
Mbrapsht në krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Komente të ndryshme
» Foto të ndryshme dhe lule
» Urime për Ditëlindje!
» Të ndryshme!
» Të ndryshme!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: argetim dhe biseda te lira :: kuriozitete-
Kërce tek: