kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Nje tregim shume interesant nga Malik Ibn Dinar All-llahu e meshirofte....!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
ibrahim
antar fillestar
antar fillestar
avatar

Posts : 6
Join date : 19/01/2010

MesazhTitulli: Nje tregim shume interesant nga Malik Ibn Dinar All-llahu e meshirofte....!   Tue Jan 19, 2010 1:44 pm

Kush i frigohet All-llahut subhanehu we Teala , All-llahu e shperblen ate dhe ja con rrizkun, furnizimin atij kah nuk ja merr mendja.
Shikoni kete tregim te shkurter te Malik Ibn Dinar All-llahu e meshirofte.


Nje dite Malik Ibn Dinari shkoj te nje farketar per te kryer nje pune.


Dhe per cudi u befasua kur pa se si farketari e nxorri nje cop celiku nga zjarri dhe ate me doren (shputen e dores) e tij e drejtoi.


Malik Ibn Dinari shikoi i habitur!?


Si mund ta bej kete me doren e tij ?! Farketari ngre doren dhe qellon celikun e nxehte me dore e dora nuk i digjet fare, gjithcka ngel ne rregull!!,(peshperiste ne vetvete i habitur.)


-I thote Malik Ibn Dinari ketij njeriu:’’Per All-llahun tregoma cka eshte kjo ngjarja jote’’!,


thote farketari:’’Nuk mund te ta tregoj ngjarjen time’’.


-Tha (Malik Ibn Dinar duke iu perbetuar):’’Per All-llahun te lutem tregoma mua ngjarjen tende, dhe kjo ngjarja jote ndoshta mund ta godet edhe dikend tjeter’’.


-Tha:’’Do ta tregoj ngjarjen time ,mirepo te lutem mos ia trego tutje askujt’’.


-Tha:’’Nje dite, jetoja afer nje shoku tim i cili ishte i martuar dhe duhej te nisej per udhetim.


-Me tha:’’Ja ku ke disa dinare me te cilat cdo dite do te shkosh te blesh harxh per gruan time, ajo do ta le nje leter para deres , ti e merr kete leter shkon te blesh kthehesh e le para deres se saj (harxhin), i troket ne der dhe largohesh .


(Farketari) E bente kete cdo dite , mirrte letren shkonte te bleje, kthehej ,trokitte deren dhe largohej per ne dhomen e tij.


Nje dite prej dites kishte qelluar dera e saj paksa e hapur.


Dhe subhanAllah shiko se si jane zemrat te dobeta!!!


Ai shikoi brenda dhe pa nje grua e cila mahniti ate prej bukurise se saj.


-Tha:’’ E shikova dhe u humba prej bukurise se saj’’.


Hyri brenda ja mbylli deren dhe deshironte dicka prej saj.


-I tha ajo:’’Itekilah-Ke frike All-llahun!


Por ai domosdo e deshironte ate.


-Tha ajo:’’E din cka, eja brenda ne dhomen time.


-’’Mbylle deren’’, ai e mbylli ate,


-’’Mbylli dritaret’’, ai i mbylli ato,


-’’Mbylli perdet’’, ai i mbylli ato!


-I tha ajo atij :’’Sado dere dhe dritare ti ti mbyllish, All-llahu subhanehu we Teala do te te sheh ty’’!


Ne kete moment tha ky burre:’’Estagfirullahel Adhim,(kerkoj falje, pendim te Allahu).


Tha:’’Ti je nje grua e mire dhe e drejte, andaj te lutem ben per mua nje dua qe All-llahu subhanehu we Teala ne diten e Kijametit dhe ne kete Toke te me mbron prej zjarrit te xhehenemit dhe zjarrit te dunjase’’!


Dhe tha ai:’’Ja pra kjo eshte shperblimi im (nga duaja e gruas se fqiut) qe zjarri mua nuk mund te me ben gje ,bile aspak te me djege.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Nje tregim shume interesant nga Malik Ibn Dinar All-llahu e meshirofte....!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Monda Korca: Kafeqejfi-Tregim-Pjesa e Pare-Nga Raimonda Moisiu
» Agim Bacelli:Rrëfimi* Tregim
» Përparim Hysi:Hamleti në Mbrostar-Ura * (tregim)
» Vullnet Mato:ÇIFTI I HESHTUR.(Tregim)
» Partizan Cene: Valicia e madhe ..!! Tregim horror ..Marre shkak nga nje ngjarje reale ..!!

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: feja islame :: feja islame-
Kërce tek: