kosovaforum
me sa duket ende nuk je i regjistruar qfar prisni REGISTER

udhezime
jepni emrin, emailin dhe fjalekalimin ose passwordin
pastaj vetem shkoni tek opcioni log in ose identifikohu , jepni emrin dhe fjalekalimin
dhe ju beheni pjese e forumit tone

FALEMINDERIT PER MIRKUPTIM


kosovaforum powered by : Besnik hack3r ®
 
ForumportaliCalendarPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Sa të vegjël jemi në Univers

Shko poshtë 
AutoriMesazh
besnik hack3r
V I P
V I P
avatar

Posts : 605
Join date : 20/08/2009
Age : 22
Location : Local Dick C:/hack WeB

MesazhTitulli: Sa të vegjël jemi në Univers   Thu Aug 27, 2009 7:04 am

Sa te vegjel dhe te paperfillshem qe jemi ne Univers

Kete me mire se cfare do gje tjeter e tregojne fotot e meposhtme. Ato jane bere duke treguar Token re raport me planetet e tjere te sistemit tone diellor. Me pas vete Diellin tone ne raport me yje te tjere dhe me pas keto yje (jashtezakonisht te medhej) ne raport me yje te tjeter edhe me superiore ne madhesi. Eshte e veshtire te imagjinohet masa e frikshme e ketyre yjeve dhe planeteve. Dhe kjo eshte vetem ajo qe dime per momentin. Tema ska shume nevoje per fjale pasi fotot e tregojne me se miri por per te gjithe te apasionuarit e astronomise, ketu shume mire mund te postohen foto interesante nga sistemi jone diellor si dhe nga sistemet e tjera qe tani realizohen nga teleskope shume te fuqishem te tipit Hubble.

Pra foto e pare (me dy pjese) paraqet Planetin Toke ne raport me planetet e tjere te sistemit tone diellor. Ndersa pjesa e e dyte te fotos tregon madhesine e ketyre planeteve ne raport me vete yllin tone.

Foto qe vijon (perseri me dy pjese) tregon Diellin tone ne raport me disa yje te tjeter ku ai qe kryeson eshte nje gjigand i vertete. Dhe pjesa e dyte e fotos tregon kete gjigand ( te krahasuar me diellin tone) qe ne fakt eshte nje pike e paperfillshme ne raport me yje te tjere supergjigande.
Vetem me foto te tilla mund te krijosh nje ide sado te vaget per madheshtine e universit dhe sa te vegjel jemi ne ne kete univers.
Ju ftoj ta pasuroni kete teme me foto dhe komente sa me ilustruese qe te jete e mundur._________________


Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kosovaforum.forume.biz
 
Sa të vegjël jemi në Univers
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AGIM GASHI - ANGELA MËRKELIT
» JEMI SHQIPTAR ME TRI BESIME- Poezi nga ;Lek Mrijaj
» Dardan Velija: Një biografi siç s'jemi mësuar të shohim
» Ne ishim ketu, Ne jemi akoma ketu, kjo eshte "HISTORIA" e Popullit Tim

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
kosovaforum  :: jeta :: shkenca-
Kërce tek: